Blumat je automatický zavlažovací systém. Zavlažování kapající vody pracuje bez napájení a bez zavádění, zavlažovací systém je řízen porézním jílovým kuželem. Můžete automaticky napájet rostliny i bez trvalého připojení vody. Pro použití v interiérech je nejlepší napájet květiny pomocí adaptéru Blumat Classic nebo Blumat Easy.

Otázky a odpovede

... VODA V SENZORU VYTEKÁ?
Zdroje chýb: Vzduchové bubliny, zlé zošraubovaní, zalomená odkvapkávacia hadice, zlý kontakt s pôdou, prerušený prívod vody.
Oprava chyby: Odkvapkávacia senzor Tropf-Blumat opať naplňte vodou a označovacie krúžok pevne zoskrutkujte.

... PRIEMER ZAVLAŽOVANIE JE PRÍLIŠ MALÝ?
Zdroj chyby: Odkvapkávacia hadica je príliš krátka. Voda sa tak príliš rýchlo dostáva ku keramickému senzoru.
Oprava chyby: Predĺužte odkvapkávacia hadicu na 8 cm.

... TROPF-BLUMAT nevypína?
Zdroj chyby: Membrána má príliš malé predpatie (môže sa vyskytnúť po chladných nociach).
Oprava chyby: Zatvorte nastavovacia skrutka o cca 1/2 šípky.

... Z ODKVAPKÁVACIU HADICE nevyteká VODA?
Zdroj chyby: Hadica upchatá, zlepená alebo zalomený prívod.
Oprava chyby: Odkvapkávacia hadicu o niečo povytiahnite a stlačenej miesto skrúťte medzi prstami.

ZAZIMOVANIE
Pred zimou vypusťte vysoko umiestnenú nádrž, resp. odmontujte redukčný ventil. Všetky odkvapkávacia senzory Tropf-Blumat očistite zvnútra aj zvonku vodou, usadeniny na kuželi možno obrúsiť brúsnym papierom. Všetky hadice môžu zostať vonku, redukčný ventil a odkvapkávacia senzory Tropf-Blumat skladujte mimo mráz.

HNOJIVO
Odporúčajú sa dlhodobá hnojivá, ktoré sa do krajiny pridávajú najlepšie už pri výsadbe. Alternatívne môžete hnojiť rastliny tiež raz za mesiac zalievacej konví.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIA:

Vodovodný kohútik nechávajte stále otvorený a včas dopĺňajte do nádrže pre vodu. Pri dlhšom prerušení prívodu vody, by mohli korene nasávať vodu zo senzora. Nenechajte sa zmiasť suchým povrchom pudy. Voda sa pod zemou šíri cibuľovité. Vacšinou je zreteľne vlhký iba povrch pudy pod odkvapkávacou hadicou.

Zavlažovací systém Tropf-Blumat bol vyvinutý špeciálne pre vonkajšie rastliny a nesmie byť použitý v interiéroch.
Chráňte rastliny pred prevrátením a neumiestňujte na povrch citlivý na vlhkosť. 

Otázky našich zákazníkov:

Otázka: Inzerujete, že sa systém sám spúšťa a zastavuje, optimalizuje prívod vody ku kvetom, takže nedôjde k přemočení, ani k vysušeniu. Nepochopila som ale z videí, akým spôsobom sa to deje - a zda senzory pri dostatku vody zastaví kvapkanie? Alebo čím je toto zaistené, keď systém je napojený iba mechanicky na nádobu s vodou?

Odpoveď: Keramický senzor na začiatku nastavíte na určitú vlhkosť pôdy. Ako náhle vlhkosť pódy klesne (začne sa vysušovať), tak v keramickom senzora dôjde k podtlaku a ten uvoľní zarážku, ktorá škrtí hadičku prívodu vody. Každý senzor si tak reguluje vlhkosť vo svojom okolí.

Otázka: Vo videu je aj nádoba na vodu, ale u setu v inzercii nie  Je teda možné ju kúpiť tiež, a akú veľkú? Potrebujem, aby oba systémy vydržali s jednou naplnenou nádobou 6 dní, než sa znovu doplní. Koľkým litrovú ju potom potrebujem pre každý systém na túto dobu? Alebo mi potom stačí zabezpečiť napr. správne veľké kanistre? 

Odpoveď: Zásobníky na vodu bohužiaľ nepredávame. Pri výbere veľkosti nádoby je ideálna zvoliť takú veľkosť, ktorá pokryje potrebu vody v najsuchších dňoch. Zbytočne veľké zásobníky = usadzujú sa riasy a iné vodné organizmy, voda sa kazia. Zbytočne malé zásobníky = nedostatok závlahy. Zásobníky na vodu kúpite kdekoľvek OBI, Horbach apod. Zásada pri inštalácii je, aby vodná hladina bola min. 1m nad úrovňou rastlín.